Životopis

3. srpna 2014 v 13:41 | @jamesdornan

Jamie Dornan, skutečným jménem James Dornan, je severoirský herec, model a muzikant. Narodil se 1. května 1982 v Belfastu. Pravděpodobně ho budete znát jako Axela von Fersen z filmu Marie Antoinette od Sofie Coppola, šerifa Grahama Humberta ze seriálu stanice ABC Once Upon a Time nebo sériového vraha Paula Spectore z BBC Two kriminálního seriálu The Fall. Byl vybrán pro ztvárnění hlavní postavy Christiana Greye v adaptaci knižního bestselleru Fifty Shades of Grey.

Jamie vyrůstal na předměstích Belfastu společně se svým otcem Jimem Dornanem, který pracuje u porodnictví, a dvěma sestrami Jessicou a Liesou. V jeho 16 letech mu zemřela matka. Je synovcem již zesnulé herečky Greer Garson.
Navštěvoval Methodist College v Belfastu, poté studoval na Teesside University, ale tu předčasně opustil, aby se mohl jít do Londýna věnovat herectví.

Byl členem folkové kapely Sons of Jim, která se ale v roce 2008 rozpadla.

V roce 2006 se objevil ve filmu Marie Antoinette od Sofie Coppola. S Evou Mendes a Kate Moss fotil pro Calvina Kleina, také pro Dior, Aquascutum, Armani a další značky. V roce 2008 hrál hlavní roli v hororovém snímku Beyond the Rave. O rok později účinkoval v dramatu Shadows in the Sun. V roce 2011 účinkoval v několika epizodách populárního seriálu Once Upon a Time jako šerif Graham. Po boku Gillian Anderson si zahrál v severoirském seriálu The Fall, kde ztvárnil sériového vraha.

23. října 2013 byl obsazen jako Christian Grey v nadcházející filmové adaptaci Fifty Shades of Grey, čímž nahradil předtím vybraného Charlieho Hunnama. Původně měl film přijít na filmová plátna 1. srpna 2014, ale premiéra byla odložena na únor 2015.

V letech 2003 až 2005 měl vztah s Keirou Knightley. 27. dubna 2013 si vzal anglickou herečku Amelii Warner. V červnu potvrdili, že očekávají příchod miminka a listopadu Amelia porodila holčičku.

Jamie s manželkou Ameliou | Jamie se svou dcerkou

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.